AP Assembly Election 2019 YSRCP Winners List District Wise 2019

AP Assembly Election results are out and here are AP Assembly Election 2019 Winners List District Wise 2019 below. In the results of the Assembly polls, the AP has created a YCP campaign.

In all, 175 seats won 151 seats and the government was ready to form the government in AP. TDP has won 23 seats and Jasena 1 has won.

Of the 25 Lok Sabha seats, 22 are YSRCP and 3 TDP. See the list of the votes in which constituency is won by the districts.

Also, Check: Jagan Mohan Reddy Wiki

AP Assembly Election 2019 Winners List District Wise 2019
AP Assembly Election 2019 Winners List District Wise 2019
Image Credits: Google.com

Srikakulam District

Seat News YCPThe winner
1 Rajam Kondru Murali MohanCambles loops Cambles loops (YSRCP)
2 SrikakulamGunda Lakshmi Dharmana Prasada Rao Dharmana Prasada Rao (YSRCP)
3 PATHAPATNAM Kalamata Venkataramana No peace Reddy’s Peace (YSRCP)
4 ICHCHAPURAM Benchalam ashok Piria Sairaj Benchmark Ashok (TDP)
5 TEKKALI Kennedy is a cheerleader Parada Tilak Kenjepal achannayudu (tdp)
6 NARSANNAPETABalu Ramanamurti Dharmana Krishnadas Dharmana Krishnadas (YSRCP)
7 Eccerla Kemdi Kala Venkatrao Gorel Kiran Kumar Gorel Kiran Kumar (YSRCP)
8 PALASA Gautu Sirisha Seethi was king of Appa Seethiri Appula Raju (YSRCP)
9 Amadalavalasa Ravi Kumar Seetharam Let’s say Sitaram (YSRCP)
10 PALAKONDA Lemon jayakrishna V. KalavitV. Kalvati (YSRCP)

Vizianagaram district

Seat News Vaisipi The winner
1 VizianagaramAditi Gajapati Raju Veerabhadra Swamy Veerabhadra Swamy (YSRCP)
2 ScienceKondapalli Appalanayude BOTTA Appala Nursesya BOTTA APPA NARSIA (YSRCP)
3 Saluru Arpibhanjdev Royal aristocrat Rajanna Arora Pea (YSRCP)
4 PARVATHIPURAMBobbili’s Immortals Alasjoyi Jogaravu Alasjoyi Jogaravu (YSRCP)
5 CHEEPURUPALLIKimdi Nagarjuna Botsa Satyanarayana BOTS SATYANARAYANA (YSRCP)
6 BobbiliSujay Krishna Ranga Rao Venkata Chala Appananayude Venkata Chinna Appalanayude (YSRCP)
7 NELLIMARLA Patiwada Narayana Swami Naidu Biappalanayudu B.Apalanayudu (YSRCP)
8 KURUPAM Janardhan Thatraj Snakes floral sreevani Snakes floral sreevani (vaisipi)
9 SRUNGAVARAPUKOTA Lalitha Kumari Kesrinivas Kesrinivas (vaisipi)

Visakhapatnam district

Seat News Vaisipi The winner
1 MADUGULA Gavi Reddy Ramanaidu B.Muthyala Naidu B.Muthyala Naidu (YSRCP)
2 PENDURTHI Bandaru Sathyanarayana Murthy Aadap is king Aadhip Raju (YSRCP)
3 CHODAVARAM KSNS Raju Karnam Dharmasree Karanam Dharmasri (YSRCP)
4 Anakapalli Peela Govind Gudivada Amarnath Gudivada Amaranth (YSRCP)
5 Visakhand North Hourly srinivasa Rao Kekeraju Hourly srinivasrao (tdpi)
6 South of VisakhapatnamVasuppally Ganesh Kumar Throwing king Srinivas Vasuppally Ganesh Kumar (TDP)
7 Bhimili Sabam hari Avanti Srinivas Avanti Srinivas (YSRCP)
8 In my earAyyannapatrudu Uma Shankar Ganesh Uma Shankar Ganesh (YSRCP)
9 GAJUWAKAPalla Srinivasa Rao Tinagireddi T.Nagar Reddy (YSRCP) – Jasana’s supremo Pawan Kalyan
10 YALAMANCHILIRamesh Babu Panchakala Ramanamurtiraju Ramanamurti Raju (YSRCP)
11 PayakaravupetaDr. Bundumuri goldenGola Baburao Golla Babu Rao (YSRCP)
12 PADERU Gaddy Ishwari Kottugully Bhagyalakshmi Kottugully Bhagyalakshmi (YSRCP)
13 Shelf Shravan Kumar Chatty palagana Chetti Palugana (YSRCP)
14 Visakhapat East Vellalpudi Ramakrishna Babu Evijayanirmala Vellalpudi Ramakrishna Babu (TDP)
15 West of Visakhapatnam PJVR Naidu (GANANABU) Vijaya Prasad Mala Ganapabu (TDP)

East Godavari District

Seat News Vaisipi The winner
1 TuniYanamala Krishna Attacked Raja Attacking Raja (YSRCP)
2 Rajahmundry City Aadi Reddy Bhavani Route is sunshine Aadireddy Bhavani (TDP)
3 RAZOLEGollappally Suryarao Bantu Rajeswara Rao Rapa Varaprasad (Janesena)
4 PigannavaramStalin launches NallapudiChitti babu kanteti Chitti Babu Kondati (YSRCP)
5 Kakinada CityVasanthi Venkateshwara Rao Dwarambudy Chandrashekhar Reddy Dwampampudi Chandrashekhar Reddy (YSRCP)
6 ANAPARTHYNallamilli Ramakrishna Reddy Satya Suryanarayana Reddy Satya Suryanarayana Reddy (YSRCP)
7 MUMMIDIVARAMSubsist Ponnada Venkata Satish Ponnada Venkata Satish (YSRCP)
8 MANDAPETAVogulala Jogeswara Rao Cat Subhash Chandra Bose Velagala Jageshvara Rao (TDP)
9 PITHAPURAMSVSN Verma Pidorababu P. Dorababu (YSRCP)
10 KottapetaBandaru Satyananda Rao Cheers juggerreddy Cheers Jaggreddi (YSRCP)
11 RamacandrapuramGarden trinity Srinivasa Venugopala Krishna Srinivasa Venugopala Krishna (YSRCP)
12 JAGGAMPETAJyotras Nehru Jyoti Chattababu Jyoti Chattababu (YSRCP)
13 AmalapuramAmanda Rao Pivisvarup P.Vishwarop (YSRCP)
14 PEDDAPURAM Lemon juice Garden von
Lemon chinnarajappa (TDP)
15 Rajahmundry VillageGorrots Buchchiah Chaudhary Leaflet Gorantalu Buchchiah Chaudhary (TDP)
16 Kakinada villageCat ananthalakshmi Kurasala kannababu KURASALA KANNABABU (YSRCP)
17 Prattipadu Groom’s Jogiraju (Raja) Purna Chandra Prasad Purna Chandra Prasad (YSRCP)
18 RAMPACHODAVARAMVanthala Rajeswari NAGALALPALLI DANALLAXI NAGALALPALLY DANALLAXI (YSRCP)
19 RAJANAGARAM Pendurthi Venkatesh Jayakampudi Raja Jayakampudi Raja (YSRCP)

West Godavari District

Seat News Vaisipi The winner
1 DENDULURU Pathetic prankster Beat Abbhay Chaudhary Ketu Abbhay Choudhary (YSRCP)
2 Narsapuram Bandaru Madhavanana Mudiinuri Prasada is king Mudiinuri Prasada Raja (YSRCP)
3 Nidadvolu Boomerpalli Shesh Rao GS Nayudu GS Naidu (YSRCP)
4 ACHANTAPithani Satyanarayana Chekurava Sriranganath Raju Chengurava Sriranganath Raju (YSRCP)
5 CHINTALAPUDI Karara Raja Rao VR Elijah VR Elijah (YSRCP)
6 PalakolluLemon ramanaidhi Dr. Bobby Lemon ramanaudi (tdpi)
7 BhimavaramPulverthi Ramanjaneyes Granthi Srinivas Granthi Srinivas (YSRCP) – Pawan Kalyan
8 Tanuku Ariyilli Radhakrishna Venkata Nageshwara Rao Venkata Nageshwara Rao (YSRCP)
9 TADEPALLIGUDEM Nani Nani Kattu Satyanarayana Kattu Satyanarayana (YSRCP)
10 UNGUTURUGinny Veeranjanes Pappula Srinivasa Rao Puppala Srinivasa Rao (YSRCP)
11 EluruBateti Castle Rama Rao (Bujji) Nani Nayani (YSRCP)
12 POLAVARAMBorangam srinivasarao White balance White balaraju (vasipi)
13 And Yes, sir (soccer) PVL Narasimharaju Yes, sir (TDP)
14 GOPALAPURAM Muppidi Venkateswara Rao Talari Venkatrao Talari Venkatrao (YSRCP)
15 Kovvuru Climber anita Hey Vanitya (YSRCP)

Krishna district

Seat News Vaisipi The winner
1 AVANIGADDA Council Buddha Prasad Simhadri Ramesh BabuSimhadri Ramesh Babu (YSRCP)
2 PedanaKagita Venkatrishna Prasad Jogi Ramesh Jogi Ramesh (YSRCP)
3 Kaikaluru Jayamangala Venkataramana Dinagesvararavu D.Nageswara Rao (YSRCP)
4 West of Vijayawada Shabana Khatun Vellampalli Srinivas Vellampalli Srinivas (YSRCP)
5 Vijayawada East Gaddy Ramohan Rao Bhoppana Bhav Kumar Gaddy Ramohan Rao (TDP)
6 Machilipatnam Kollu Ravindra Nani name Nani (YSRCP)
7 MYLAVARAM Devanine is Umamaheswarar Rao Vasantha Krishna Prasad Vasantha Krishna Prasad (YSRCP)
8 Vijayawada Central Bonda Umamaheswara Rao Malladi Vishnu Malladi Vishnu (YSRCP)
9 TIRUVURU Newpally Jawahar Financial keraksana Keraksana Fund (vaisipi)
10 GANNAVARAM Vallabhananini Vamsi Yarlagatha Venkatrao Vallabhaneni Vamsi (TDP)
11 GUDIVADA Devaneye Avinash Nani Nandi (YSRCP)
12 JAGGAYYAPETA Sriram grandfather Morning morning Morning Bhanu Sawaini (YSRCP)
13 NANDIGAMA Tangles are mild Emjaganmohanravu M.Jagan Mohan Rao (YSRCP)
14 PAMARRU Salt fiction Keanil Kumar Keanil Kumar (vaisipi)
15 Nuzvid Venkateshwara Rao Venkata Pratap Appa Rao Venkata Pratap Apparau (YSRCP)
16 PENAMALURU Bode Prasad Parthasarathy Parthasarathy (YSRCP)

Guntur District

Seat News Vaisipi The winner
1 PEDAKURAPADU Komalalpati Sridhar Namburu Shankar Rao Namburu Shankar Rao (YSRCP)
2 Mangalagiri Nara Lokesh Athula Ramakrishna Reddy Athula Ramakrishna Reddy (YSRCP)
3 Wammer (SC) Nakka Anand Babu Nagarjuna Nagarjuna Nadir nagarjuna (YSRCP)
4 PONNUR Narendra of the dust Kilari Rosaiah Kilari Rosaiah (YSRCP)
5 REPALLE That is Satyaprasad Mopidevi Venkata Ramana Rao That is Satyaprasad (TDP)
6 Tenali Alappathi Rajendra Prasad Shiva Kumar of AnnabuthuAnnapattinai Sivakumar (YSRCP)
7 BAPATLA Rice satish prabhakar Kona Raghupathi Kona Raghupathi (YSRCP)
8 Prattipadu Dokka Manikavara Prasad Emsucarita Emotional (YSRCP)
9 West of Guntur Gary Chandragiri Yusuratnam Grady Giri (TDP)
10 Guntur east Mohammad Nazir Mohammad Mustafa Sheikh Mohammad Mustafa Sheikh (YSRCP)
11 Cilakaluripeta Darling Virajini V.Rajini (YSRCP)
12 NARASARAOPET Dr. Aravind Babu Gopi Reddy Srinivasa Reddy Gopi Reddy Srinivasa Reddy (YSRCP)
13 SattenapalliKodela Shiva Prasada Rao Ambati Rambabu Ambati Rambabu (YSRCP)
14 VINUKONDAJeevan Anjaneyas Brahmana is the bull Brahmana (YSRCP)
15 GURAJALA Yarapadineni Srinivas Kaus Maheshreddi Kaas Maheshreddi (YSRCP)
16 The material worldAnjireddi Ramakrishna Reddy’s wifeRamakrishna Reddy Punnelly (YSRCP)
17 TADIKONDA Tenali Shravan Kumar Undavalli Sridevi ఉండవల్లి శ్రీదేవి (వైసీపీ)

Prakasam district

Seat News Vaisipi The winner
1 Yerragondapalem Fraudulent Dr. Suresh Dr. Suresh (YSRCP)
2 Visit Kadri Babu Rao Madhushetti Venugopal Madischetti Venugopal (YSRCP)
3 Parchur Eluri Sambasiva Rao Daggubati Venkateswara Rao Eluru Sambasiva Rao (TDP)
4 Plans Gottipati Ravi Kumar Bored Gottipati Ravikumar (TDP)
5 ChiralaCharacter is strong Amandhi Krishnamohan Karantham Balaram (TDP)
6 Sangathanulapadu (SC)Bivijaykumar TJJ Sudhakar Babu TJJ Sudhakar Babu (YSRCP)
7 OngoleDonors Janardan Balineni Srinivasa Reddy Balineni Srinivasa Reddy (YSRCP)
8 Kandukuru Rota Rao Rao Mahidharreddi Mahidhar Reddy (YSRCP)
9 MARKAPURAMKundala Narayana Reddy KP Nagarjuna Reddy KP Nagarjuna Reddy (YSRCP)
10 KANIGIRI Nose angry Madhusudan Yadav Madhusudan Yadav (YSRCP)
11 GIDDALUR Ashokreddy of the holes Anna Venkata Rambabu Anna Venkata Rambabu (YSRCP)
12 KONDAPI Child Veeranjayaswamy Emvenkayya Child viranjaneyasvami (TDP)

Nellore district

Seat News Vaisipi The winner
1 Ones Visnuvardhanreddi Pratapkumarreddi Pratapakumar Reddy (YSRCP)
2 ATMAKUR Bolallenne Krishnaiah Goat gautam reddy Mekapati Gautam Reddy (YSRCP)
3 Udayagiri Bellineni Ramarao Mekapati Chandrashekhar Reddy Mekapati Chandrashekhar Reddy (YSRCP)
4 Kovuru Polandreddy srinivasulu reddy Prasanna Kumar Reddy Prasanna Kumar Reddy (YSRCP)
5 Nellore Urban Pinarayana Anil Kumar Yadav Anil Kumar Yadav (YSRCP)
6 Nellore rural Abdul Aziz Kotam Reddy Sridhar Reddy Kotanreddi sridharreddi (vaisipi)
7 Sullurupeta Parsa Venkataratnam Kesanjivayya Kesanjivayya (vaisipi)
8 Gudur Satish Sunil Varaprasad Varaprasad (YSRCP)
9 Venkatagiri Keramakrsna Ana Ramanarayana Reddy Ano Ramanarayana Reddy (YSRCP)
10 SARVEPALLI Somireddy Chandramohan Reddy Kakani Govardhan Reddy Kakani Govardhan Reddy (YSRCP)

Kadapa District

Seat News Vaisipi The winner
1 RAJAMPET Gentleman Meeda Venkata Mallikarjuna Reddy Meeda Venkata Mallikarjuna Reddy (YSRCP)
2 Kadapa Amirbabu Anjad Basha Anjad Bhasha (YSRCP)
3 Railway Condor (SC) Narsimha Prasad Srinivas Sarinvasas (vasipi)
4 Mydukur Puttah Sudhakar Yadav S. RaghuramireddiS. Raghuram Reddy (YSRCP)
5 Prodduturu LINGAAREDDY Rochamalai shiva prasadraddi Rochamalai shiva prasadraddi (vcype)
6 Pulivendula Venkata Saty Reddy YS Jaganmohan Reddy YS Jaganmohan Reddy (YSRCP)
7 JAMMALAMADUGU Ramasubbareddi M Sudhir Reddy M Sudhir Reddy (YSRCP)
8 Badwell (SC)A waiter Dr. G. Venkatasubyaiah Dr. G. Venkatasubyaiah (YSRCP)
9 KAMALAPURAM Patta NarasinhareddyRavindranathreddi Rabindranath Reddy (YSRCP)
10 RAYACHOTIRameskumarreddi Gandikotta shikanthatreddi Gandikota Shrikantara Reddy (YSRCP)

Kurnool District

Seat News Vaisipi The winner
1 ALLAGADDA The earth is allah Gungula Bijendranathriddi Gangula Bijendranathriddi (YSRCP)
2 Srisailam Buddha Rajasekhar Reddy Shilpa Chakrapani Reddy Shilpa Chakrapani Reddy (YSRCP)
3 NandikotkuruCart jayaraju Arthur Arthur (YSRCP)
4 ADONI Meenakshi Naidu Vaisayiprasadreddi Y. Sai Prasadriddi (YSRCP)
5 PANYAM Gauru Chariareddy Katasani Rambabhalu Reddy Katasani Rambabhalu Reddy (YSRCP)
6 Alur Crores sujathamma Pijayaram P Jayaram (YSRCP)
7 Nandyal Bhoomama Brahmananda Reddy Shilpa Ravi Chandra Reddy Shilpa Ravi Chandra Reddy (YSRCP)
8 BANAGANAPALLE Bisi Janardan Reddy Katasani Rami Reddy Katasani Rami Reddy (YSRCP)
9 Mantralayam Pitikkareddi Vaibalanagireddi Y. Balanagi Reddy (YSRCP)
10 PATTIKONDA KE Shambabu Kesridevi Kesridevi (vaisipi)
11 EmmiganuruBYVI JAYANGESHARARDEDI Kecennakesavareddi Kecennakesavareddi (vaisipi)
12 Kurnool Tezi Bharat Hafeez Khan Hafeez Khan (YSRCP)
13 Don Keet Pratap Blugana Rajendranath Blugana Rajendranath (YSRCP)
14 Kodumuru Biramanjaneyulu Sudhakar Babu Sudhakar Babu (YSRCP)

Anantapur district

Seat News Vaisipi The winner
1 Rayadurgam Calvin Srinivas Kapu Ramchandra Reddy Kapu Ramchandra Reddy (YSRCP)
2 Kalyanadurgam Umamahesvaranayudu Cavi Ushashree Charan Cavi Ushashree Charan (YSRCP)
3 RAPTADU Shriram of Parathala Tiprakasreddi T.Prakash Reddy (YSRCP)
4 Anantapur Prabhakar Choudhary Anantha Venkatrami ReddyAnantha Venkatrami Reddy (YSRCP)
5 SINGANAMALA Bandaru Shravan Jannalagadda Padmavathi Zonalagadda Padmavathi (YSRCP)
6 TadipatriJesse Ashmitreddy Ketreddy pedada reddy Keti Reddy Paddade Reddy (YSRCP)
7 Hindupur Nandamuri Balakrishna Iqbal Nandamuri Balakrishna (TDP)
8 PENUKONDA Becky Parthasarathy M. Shankar Narayan M. Shankar Narayan (YSRCP)
9 Puttaparthi Village raghunatharreddi Disridharreddi D. Sridhar Reddy (YSRCP)
10 GUNTAKAL Arjitendragaud Ellareddiari Venkatrami Reddy Ellareddiari Venkatrami Reddy (YSRCP)
11 URAVAKONDA Kaliv karav YY VISWESWAREDDED Coward Keshav (TDP)
12 DHARMAVARAM Sunyaranarayana of Gununguntla Ketireddy Venkatrami Reddy Ketireddy Venkatrami Reddy (YSRCP)
13 Sheriffs Kanchikanta Venkata Prasad Dr. Peeve Siddareddy Dr. PV Siddareddy (YSRCP)
14 Madagascara (SC) Keiranna Emtippesvami M.Tepeswamy (YSRCP)

Chittoor district

Seat News Vaisipi The winner
1 THAMBALLAPALLE Shankar Yadav By konathan Reddy By konathan Reddy (YSRCP)
2 PILERUNallari Kishor Kumar Reddy Chintala Ramchandra Reddy Chintala Ramachandra Reddy (YSRCP)
3 Chittoor AS Manohar Arani Srinivasulu Arani Srinivas (YSRCP)
4 Palamaneru Enamarnathreddi Envenkatayyagaud N. Venkatiyagoda (YSRCP)
5 Kuppam Nara Chandrababu Naidu K Chandramauli Nara Chandrababu Naidu (TDP)
6 Srikalahasti Bojjala Sudhir Reddy Rice madushudan Reddy Rice Madhusudan Reddy (YSRCP)
7 Tirupati Emsugunamma Bhoomana Karunakar Reddy Bhimana Karunakar Reddy (YSRCP)
8 Chandragiri Pulpperthi Venkata Maniprasad (Nani) Chevireddy Bhaskarreddy Chevireddy Bhaskarreddy (YSRCP)
9 PUNGANUR Anusareddi Piramacandrareddi P.Ramachandra Reddy (YSRCP)
10 Madanapalle Dhammulapati Ramesh Nawaz language Nawaz Language (YSRCP)
11 PUTHALAPATTU Lalitha Kumari MS Babu MS Babu (YSRCP)
12 City Windy Bhanu Prakash Arke roza Arke Roza (YSRCP)
13 Gangadhara Nellore (SC) Hari He kenarayana Kenarayana Swami (vaisipi)
14 Satyavedu (SC) Jedi Rajasekhar Keadimulam Keadimulam (vaisipi)

These are the list of Winners District wise of AP Elections results 2019. Jagan Mohan Reddy won the elections with Majority of 151 seats out of 175 seats.

Leave a Comment